Tarasola viac ako pergola

25. júna 2021

Ako zastrešiť terasu – lamela alebo tkanina?

Terasa je jedinečnou súčasťou domu, ktorá plní mnoho funkcií. Bohužiaľ je neustále vystavená nepriaznivým poveternostným podmienkam. Preto odporúčame zvážiť tip zastrešenia.
Naše moderné tarasoly budú skvelým riešením tejto problematiky. Tu však nastáva dilema. Zvoliť lamelovú alebo textilnú strechu? Ďalej uvádzame funkcie oboch zastrešení, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Materiál zastrešenia

Lamely nie sú nič iné ako otočné panely vyrobené z hliníka. Textilné strechy, ako už ich názov napovedá, sú vyrobené zo špeciálnej vysoko kvalitnej textílie.

TECHNIC bioklimatická pergola
TARASOLA_TECHNIC_

Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Obe konštrukcie sa vyznačujú vysokou stabilitou a odolnosťou proti poveternostným podmienkam. Všetky naše tipy tarasól sú vetruvzdorné až do 120 km / h. V uzavretej polohe vás naše terasoly ochránia pred dažďom. Väčšina modelov zastrešenia tarasol (Elegancy, Cubic, Loft, Flat a Technic) má integrovaný odtokový systém.
Jasný rozdiel medzi lamelami a textilnou strechou je iba pri snežení. Odolnosť hliníkových lamiel pri zaťažení snehom dosahuje 120 kg na 1 m2.

ELEGANCY pergola s tieniacimi plachtami
TARASOLA_ELEGANCY

Otváranie strechy

Obe konštrukcie strechy sú vybavené automatickým/diaľkovým ovládaním, vďaka ktorému sa strecha otvára a zatvára.
Rozdiel spočíva v tom, že vo väčšine prípadov hliníkové lamely zostávajú na svojom mieste ale otáčajú sa až o 135 °. Umožňuje to nastavenie množstva prechádzajúceho svetla. V prípade textilu je možné strechu úplne zrolovať a odhaliť celý priestor nad hlavou.

LIGHT pergola s tieniacimi plachtami
TARASOLA_LIGHT

Štýl

Hliníková terasová krytina je predovšetkým riešením pre ľudí, ktorí uprednostňujú moderný dizajn. Perfektne zapadajú do minimalistických štýlov podľa najnovších trendov. Látková strecha sa všeobecne spája s klasickým štýlom a dobre sa hodí k starším architektonickým tvarom.
Textilné prístrešky nie sú vhodné pre nové budovy? Určite nie – práve s nimi sme vytvorili svetlé a geometrické tvary kubických terás. Spomínanú tarasolu Light sme vytvorili pre minimalistický a futuristický dizajn. Určené pre malé a stredné terasy, zariadené v modernom štýle.
Na svoje si prídu aj priaznivci škandinávskej architektúry – tomuto typu budov sme vytvorili tarasolu Loft.

LOFT pergola s tieniacimi plachtami
TARASOLA_LOFT_

Dodatočné príslušenstvo

Lamelové aj látkové strešné konštrukcie je možné postaviť zboku s možnosťou pridania rôznych doplnkov. Konkrétne riešenia však závisia od daného modelu.
Lamelová terasa Technic je v tomto smere jednoznačným lídrom – Technic je možné kombinovať so všetkým príslušenstvom, ktoré ponúkame. Posuvné zasklenie, LED osvetlenie, zatemňovacie rolety, audiosystém, dokonca aj snímače počasia.

Cena

Cena hrá veľmi dôležitú rolu. Avšak funkčnosť ani pohodlie nie je to, čo určuje aká konštrukcia tarasoly bude zvolená. Závisí to priamo od použitého materiálu, veľkosti konštrukcie, použitých technologických riešení. Ak to zvážime, lamelové zastrešenie terás bude nákladnejším riešením.
Je však potrebné pripomenúť, že je to iba jeden z faktorov pred konečným výberom. Preto je dobré dôkladne zvážiť všetky pre a proti.

TECHNIC bioklimatická pergola
TARASOLA_TECHNIC

Zhrnutie, aké kryty terás zvoliť?

Bez ohľadu na funkciu našej terasy, inštalácia strechy pozitívne ovplyvní jej funkčnosť. Takáto strecha chráni nielen pred slnkom, dažďom alebo vetrom, ale umožňuje vám vychutnať si čaro terasy dlhšie. Pri správnom výbere ju môžeme využívať po celý rok. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že lamely majú oproti textilným strechám výhodu, materiál nie je to jediné, čo pri výbere stojí za zváženie.

Nedá sa povedať, ktoré riešenie je lepšie – všetko závisí od konkrétnej budovy, štýlu fasády a predstáv zákazníka. Pre konečné rozhodnutie je potrebné všetko zvážiť a obrátiť sa na odborníka, ktorý vám poradí v danej situácii s vhodným riešením.