Drevená alebo hliníková pergola? Pozrite sa, ktorá je lacnejšia a výhodnejšia

Rozhodli ste sa, že chcete na terasu či záhradu novú pergolu. Prvá otázka, ktorú si kladiete: ako bude vyzerať? A z čoho bude táto pergola vlastne vyrobená? Hliníková pergola, drevená pergola, alebo nejaká iná?

Jednou z prvých možností pre vás môže byť materiál, ktorý sa pre pergoly používa už veľmi dlho: drevo. Je predsa lacné, trvácne, netreba sa oň starať a ak ste šikovný majster, viete si ho zostrojiť aj sami. Počkať… ale naozaj je to tak?

Keď sa nás potenciálni zákazníci pýtajú, prečo nevyrábame aj drevené pergoly, zvykneme hovoriť, že je to preto, lebo klientom sa drevená pergola neoplatí ekonomicky, ekologicky ani z pohľadu množstva starostlivosti o takúto stavbu.

Neveríte? Poďme sa teda spolu pozrieť, ktorý materiál je v dlhodobom pohľade na kvalitnú a bezúdržbovú pergolu víťazom.

Kvalita materiálu? Drevená je krásna, ale hliníková pergola vydrží viac

Drevo každý z nás veľmi dobre pozná. Jeho kresba je jednou z najkrajších vecí, aké v prírode môžete nájsť (v závislosti od druhu dreva). Kresba dreva sa však v prírode vždy ukrýva vnútri stromu, a má to svoju príčinu. Drevo je totiž organický materiál, ktorý pomerne citlivo reaguje na exteriérové vplyvy. Ak máte radi drevo, určite vám ho odporúčame zaobstarať – ako nabytok do interiéru. Do exteriéru si ho však zaobstarajte len s vedomím, že príroda a počasie nad ním postupne začne víťaziť. Tmavnúce drevo s miznúcou kresbou, ktoré si bude pýtať vašu starostlivosť, vám totiž radosť z pergoly môže časom pokaziť.

Hliník je na druhej strane materiál, ktorý sa v exteriéri cíti ako doma. V tomto smere sa mu nemôže rovnať nielen drevo, ale ani množstvo iných (inak odolných) materiálov. Konštrukcia pergoly z hliníka je totiž nehrdzavejúca, trvácna a ani po rokoch nemení svoj tvar a nedegraduje. Samozrejme, životnosť akejkoľvek pergoly (nielen drevenej) môžete do istej miery predĺžiť správnou starostlivosťou a údržbou. Nie každý materiál však vyžaduje rovnakú mieru údržby, poďme sa preto pozrieť, ako naši dvaja súperi obstoja v tejto kategórii.

Údržba a starostlivosť

Hliníková pergola ľahko odoláva všetkým poveternostným vplyvom počasia. Navyše, hliník sa nedá konzumovať – drevo áno. Preto musíte pri drevených pergolách sledovať, či niekde zatekanie nespôsobuje plesne alebo či sa v niektorej oslabenej časti neuchytili drevokazy.

Výhodou hliníkovej pergoly je aj fakt, že vďaka práškovému lakovaniu vypaľovanému v peciach je jej farba stála a nevyžaduje si pravidelné pretieranie. Kto má na dome drevené dekoračné prvky, ten vám iste dosvedčí, aká náročná je takáto starostlivosť z časového aj finančného hľadiska – a to nehovoríme o hodinách strávených na rebríku.

Drevená pergola vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pravidelne ju brúsiť, ošetrovať a natierať ju. Hliníková pergola vám v tomto smere ušetrí nielen čas, ale aj peniaze za drahé farby a nástroje potrebné na udržiavanie drevených pergol.

Dizajn

Výhody dizajnu dreva sme pri drevených pergolách už spomínali. Pekne sfarbené drevo je aj po namorení istý čas veľmi príjemné na pohľad. S pribúdajúcim vekom (ktorý je veľmi závislý od počasia) sa však materiál začína znehodnocovať. To znamená, že drevená pergola, ktorú ste si doma postavili pred rokom, dnes vyzerá inak ako minulý rok. A o rok bude opäť iná.

Hliníková pergola je naproti tomu moderný produkt, ktorý sa hodí ako ku starším stavbám, ktoré svojím dizajnom omladí alebo sa s ním zladí, tak aj k najmodernejším architektonickým projektom, kde už drevená pergola nevyzerá vždy moderne. Hliníková pergola je produkt vytvorený na dnešnú rýchlu dobu tak, aby slúžila človeku a aby s ňou majiteľ nemal žiadne starosti.

Jej ďalšou výhodou je, že hliníková pergola má vždy duté nohy. Do hliníkovej pergoly tak môžete nainštalovať rôzne doplnky (LED osvetlenie, infražiariče, vypínače, zásuvky, obvodové zasklenie, screenové rolety) tak, že všetku elektroinštaláciu ukryjete vo vnútri v profiloch. To pri drevenej pergole v mnohých prípadoch nedokážete spraviť.

Hliníková pergola môže mať (a spravidla má) tiež integrovaný odtok vo vnútri konštrukcie. Vďaka tomu k nej nemusíte prirábať žiadne dodatočné neestetické žľaby, rúry a odtoky.

Bezpečnosť? Hliníková pergola vyhráva

Bezpečnosť je jednou z vecí, nad ktorými záujemca o pergolu bežne neuvažuje. V prípade, že sa v blízkosti pergoly budú odohrávať grilovačky, opekačky alebo iné veselé udalosti, vám však musí záležať aj na tom, aby ste v prípade nehody nevystavili ľudí vo vašej záhrade zbytočnému riziku.

Z tohto pohľadu je najzásadnejšou výhodou hliníkovej pergoly oproti drevenej to, že hliník nezhorí.

Pred časom sa nám ozvala pani s tým, že od nás chce hliníkovú pergolu, pretože drevená pergola, ktorú mali doteraz, začala počas opekačky horieť. Novú pergolu chceli preto už vylúčne z nehorľavého materiálu.

A čo ak si chce klient pergolu postaviť sám?

Možno vás to prekvapí, ale pri dnešných cenách materiálov vás hliníková pergola nebude stáť dramaticky viac peňazí než tá drevená. Naša línia hliníkových pergol, ktorú vám dovezieme a vy si ju zmontujete podľa návodu sami, vám ušetrí nemalé peniaze za dopravu a montáž. A keď si porovnáte materiály potrebné na stavbu pergoly, hliníkovú pergolu môžete zrazu zhodnotiť ako veľmi dobrý nápad.

že naše pergoly vyrábame sami, vieme vám pergolu vytvoriť presne na mieru. Potrebujete pomúrnicu v dĺžke 314 centimetrov? Nie je to problém? Chcete nohy vo výške 282 centimetrov? Vieme vám ju vyrobiť.

Pergola má robiť veľa radosti a málo starostí!

Či už sa rozhodnete pre hliník, drevo alebo akýkoľvek iný materiál, podstatné je, aby ste návratnosť investície pocítili v podobe radosti z času stráveného pod ňou. S priateľmi, rodinou alebo pokojne aj osamote.

Ak si chcete nezáväzne overiť cenu hliníkovej pergoly pre váš rozmer, ozvite sa nám. Môžete tiež využiť kalkulátor ceny pre samomontážne pergoly. Vypočítaná cena je finálna vrátane dopravy a špecializovaného poradenstva.

Prajeme vám veľa radosti pod pergolou.