Pastelové pergoly: budúcnosť exteriérového dizajnu alebo módny výstrelok?

V poslednej dobe sa vo svete záhradných stavieb začína objavovať nový a vskutku nezvyčajný trend: pastelové pergoly. Stojíme však naozaj pred zásadným novým smerom vo svete dizajnu záhradných stavieb, alebo sa jedná iba o dočasný módny výstrelok?

Odľahčená elegancia

Pastelové farby, akými sú jemná modrá, prírodná svetlozelená alebo decentná ružová, prinášajú do záhrady odľahčený a elegantný vzhľad. Tento koncept dizajnu môže byť pre niektorých záhradníkov osviežujúcim krokom mimo klasické hranice toho, čo považujeme za tradičné. Originalita plynúca z neopozeraných farieb môže byť – ak je vhodným spôsobom kombinovaná s ďalšími prvkami záhrady – skutočne osviežujúcou novinkou vo vašom priestore.

Potenciál pre kreativitu

Trendy sa rodia z odvahy skúšať nové veci. Pastelové pergoly preto môžu byť práve výzvou, ktorú niektorí z nás potrebujú na to, aby otvorili dvere kreativite v dizajne našich záhrad. Celkové smerovanie sa totiž stále viac posúva od predstavy, že záhradu by mali tvoriť predovšetkým organické a nerastné prvky, k premyslenému tvoreniu, v ktorom sú stavby rovnako dôležitým prvkom a dokážu nielen dopĺňať záhradnú flóru, ale aj dominovať priestoru, v ktorom sú zasadené.

Individuálna chuť vs. hromadná móda

Záhradný dizajn je u mnohých otázkou osobnej preferencie. Niekto miluje výrazné a odvážne farby, zatiaľ čo iný preferujú klasické neutrálne tóny. Otázkou teda je, či sú pastelové pergoly len dočasným módnym trendom alebo majú potenciál stať sa trvalým prvkom záhradnej architektúry.

V diskusii o pastelových pergolách zrejme nie je jednoznačná odpoveď. Aký je váš názor? Sú pastelové pergoly novým trendom, ktorý stojí za vyskúšanie alebo ide iba o dočasný módny výstrelok?