Žiadne produkty nenajdené...

0

Žiadne produkty v košíku.

Sklo alebo polykarbonát? Porovnali sme pre vás pergoly PANOGLASS a PANOLEX

Každý, kto zažil kúpu pergoly, vám potvrdí, že ruka v ruke s nadšením pre vašu novú pergolu postupne prichádzajú aj otázky ohľadom rôznych detailov stavby. Biela nám bude sedieť k domu, ale na antracitovej nevidno špinu. Nechceme ju príliš vysokú, ale možno ju budeme chcieť premeniť na zimnú záhradu, takže by mala byť dostatočne vysoká, aby nám dverové lišty neznepríjemňovali vstup. A čo vlastne s prestrešením… sklo alebo polykarbonát? 🤷🏻‍♂️

Áno, aj otázka prestrešenia je dôležitá, a to nielen pre tých, ktorí si pergolu nechajú namontovať, ale ešte viac pre tých, ktorí si objednávajú samomontážnu verziu: chceme sklo alebo polykarbonát? Aké má mať konkrétny materiál vlastnosti, ako sa montuje, koľko vydrží a ako sa pod ním budeme cítiť?

Spísali sme pre vás teda porovnanie dvoch našich obľúbených pergol PANOLEX (polykarbonát) a PANOGLASS (sklo), aby sme vám pomohli lepšie a ľahšie sa rozhodnúť. Najprv sa pozrieme na jednotlivé oblasti a v každej vyhodnotíme víťaza. Na konci článku potom nájdete v zhrnutí zoznam základných (ne)výhod jednotlivých materiálov.

Tak poďme na to.

Tepelná priepustnosť? Polykarbonát aj sklo majú čo ponúknuť

Začneme vecou, o ktorej sa v súvislosti s týmito materiálmi hovorí zriedkavejšie, než by sa malo: ako sa dokáže priehľadná pergola popasovať so slnkom?

Tu je treba podotknúť, že ako sklenené, tak aj polykarbonátové prestrešenie je možné objednať buď úplne priehľadné alebo v tzv. „mliečnej“ verzii. Pravdou však je, že polykarbonát nebude nikdy úplne priehľadný, keďže vnútorné dutinky vytvárajú v štruktúre polykarbonáty jemné línie. Odporúčame si preto vybrať mliečnu verziu, ktorá má aj ďalšiu výhodu – pri slabšom svetle sa dopadajúce lúče rovnomernejšie rozptýlia po materiáli, takže výsledkom bude difúznejšie a rovnomernejšie osvetlenie.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sklo je pre potreby o čosi vhodnejšie, do istej miery to však závisí aj od prostredia a prevedenia krycieho materiálu. Znovu musíme zopakovať, že číre sklo (ako aj číry polykarbonát) môže vašu pergolu premeniť na skleník, vďaka čomu môžete počas horúcich dní dosiahnuť presný opak želaného. Riešením v tomto prípade môže byť tiež dodatočné tienenie pod sklom. Ak do toho nechcete investovať veľa peňazí, na trhu existuje viacero samomontážnych možností – alebo si ho jednoducho navrhnete sami.

Hľadáte predovšetkým komfort? Sklo bude vaším favoritom

Sklo má z pohľadu komfrotu nespornú výhodu.

Svetom sa dnes šíri hoax o tom, že počas dažďa sa pod sklenenou strechou nebudete počuť, pretože kvapky padajúce na sklo vytvárajú veľký hluk. Pravda je však v skutočnosti opačná. Práve sklo patrí z pohľadu zvukového komfortu medzi najefektívnejšie materiály.

Polykarbonát v tomto súboji ťahá za kratší koniec. Materiál pre zastrešenia totiž obsahuje malé dutinky, ktoré pomáhajú zvuku šíriť sa oveľa lepšie, než sklo. Ak ste teda fanúšikom tichých chvíľ pod pergolou, zrejme urobíte dobre, ak siahnete po skle.

Aby sme však polykarbonátu nekrivdili, pre mnohých klientov je aj tento materiál veľmi pohodlnou voľbou – to, že je hlučnejší než sklo, totiž neznamená, že vydáva zvuk ako lavína alebo padajúce lešenie. Jednoducho si budete na špecifický polykarbonátový zvuk pár dní zvykať a o nejaký čas už nad ním nebudete ani premýšľať. Niektorí klienti môžu dokonca kvôli atmosfére dažďa padajúceho na pergolu uprednostniť polykarbonát pred sklom.

Koľko ľudí, toľko chutí.

Montáž a manipulácia? Polykarbonát je jasným víťazom

Každá minca má dve strany. Tie najfajnovejšie autá totiž často aj najviac „žerú“ a ich servis stojí najviac. Ak by sme túto alegóriu preniesli na pergoly, mohli by sme povedať, že sklo je skutočnou korunou položenou na hliníkovej pergole. Ale… najprv tam tú korunu musíte nasadiť.

Plát skla pri svojej 9 mm hrúbke, 80 cm šírke a nezriedka aj trojmetrovej dĺžke sa mení na niekoľko desiatok kilogramov vážiaci kus materiálu, s ktorým treba na jednej strane zaobchádzať opatrne, no na druhej strane potrebujete dostatočnú silu, aby ste to sklo dostali tam, kde bude tráviť zvyšok svojho (a vášho) života.

Polykarbonát má približne desaťkrát nižšiu hmotnosť, takže jeho montáž je neporovnateľne ľahšia. Je tiež agilnejší, takže vydrží aj hrubšie zaobchádzanie. Zároveň je dostatočne pevný, aby po montáži dokázal udržať dospelého človeka, takže hoci sa pevnosťou nemôže rovnať sklu, rozhodne ide o kvalitný materiál, pod ktorým sa budete cítiť bezpečne.

Montáž v prípade polykarbonátu teda bez problémov zvládne jeden človek. Na druhej strane je však dobré myslieť na to, že pri samomontáži pergoly budete aj tak potrebovať 1-2 ďalších ľudí, aby ste postavili základnú kostru, takže ani nahodenie (nepomerne ťažšieho) skla nie je v takejto zostave nezdolateľnou úlohou.

Trvácnosť? Polykarbonát vydrží celé roky… a sklo storočia

Ak hľadáte materiál, ktorý položíte na miesto a nebudete ho musieť meniť (ideálne už nikdy), potom sa neobzerajte a siahnite po skutočnom skle. Naše polykarbonátové tabule majú záruku na niekoľko rokov a aj po nich vám budú slúžiť ešte veľmi dlho – sklo je však materiál, ktorý sa pôsôbením prírodných vplyvov nemení. O dvadsať či tridsať rokov bude rovnaké ako dnes.

Polykarbonát je materiál, ktorý vám bude za vynaložené finančné prostriedky slúžiť relatívne dlhú dobu, a po niekoľkých rokoch (alebo desaťročiach) sa možno rozhodnete, že chcete pre zastrešenie použiť iný materiál, a bez veľkých výdavkov si zaobstaráte nový. Konečné rozhodnutie preto do veľkej miery závisí od vašich predstáv. S polykarbonátom získate ekonomické riešenie na dlhú dobu, so sklom získate dizajnové riešenie na dobu neobmedzenú.

Zhrnutie:

Ak by sme jeden z týchto materiálov považovali za vyslovene nesprávne rozhodnutie, vyradili by sme ho z ponuky. Pravdou však je, že oba typy prekrytia majú svoje nesporné výhody, pre ktoré sa jedným budú páčiť a iným nebudú sedieť vôbec. Vy však najlepšie viete, čo chcete a potrebujete.

Dúfame teda, že aj vďaka tomuto porovnaniu ste si v jednotlivých materiáloch urobili jasno. Ak sa stále neviete rozhodnúť, napíšte nám, radi vám poradíme na základe vašich priestorových možností.

Polykarbonát (pergola PANOLEX):

+ ľahký materiál
+ jednoduchý na výrobu
+ je cenovo dostupnejší
+ jednoduchší prevoz a montáž
+ ľahko sa s ním manipuluje
+ pri poškodení je nenáročný na výmenu

nižšia priehľadnosť oproti sklu
má nižšiu životnosť než sklo
počas silného dažďa je hlučnejší
má nižšiu nosnosť

Sklo (pergola PANOGLASS):

+ maximálna priehľadnosť
+ prémiovejší vzhľad
+ vysoká (v podstate neobmedzená) životnosť
+ vyššia nosnosť
+ nižšia hlučnosť za dažďa

vyššia časová náročnosť vo výrobe
cenovo nákladnejšia voľba
náročnejší prevoz a manipulácia
pri montáži je potrebné opatrné zaobchádzanie

Tak čo, ktorú si vyberiete? 🙂